Vitesli Motosiklet Nasıl Kullanılır?

15 Ağustos 2020 ile Fatih Canbolat

Merhaba arkadaşlar, Bugün ki yazımızda sizlere #motosiklet ve vites arasındaki ilişkiden bahsedeceğim.

Vites aracın #motor devrinin düşürmeyi amaçlayıp daha az güç ile daha hızlı gitmesini sağlamak için geliştirilmiş bir mekanizma.

Ana mantık olarak vitesli bisikletlerimizdeki çarklar ile aynı işlevi görür. peki bu sistem motosikletlerde nasıl işliyor? Cevap çok basit, arabalardaki çalışma prensibi ile birebir aynıdır. En azından manuel vitesler için. Yalnız tek bir fark var, arabalarda şanzıman motordan bağımsızdır. Yağı şanzımana ayrıca konulur. Motor yağı ile alakası yoktur. Motosiklerle bunlar aynı yerde aynı yağın içinde çalışır. Yani aradaki tek fark budur denilebilir.

Şimdi inelim mi biraz daha derinlere…

Motosikletlerde yeni modeller haricinde bütün büyük motosikletler viteslidir. buna yarış motosikletleri de dahildir. Arabalardan bildiğimiz gibi bir vites kolu yok ama. bunun yerine sol ayağımız ile kontrol edebileceğimiz bir pedal vardır. GÖRSEL

İşte vites bu pedal sayesinde değiştirilir. Mantık bazı yarış arabalarında olduğu gibidir. arabalarda olduğu gibi H vites değil, sıralı vitestir. Sıralama ise 1 N 2 3 4 5 6 şeklindedir. Vites pedalının aşağı veya yukarı hareket ettirilmesi ile vitesler arasında geçiş yapılabilir.

Bununla ilgili zamanında çektiğimiz şöyle bir video var, umarım açıklayıcı olmuştur. yorumlar kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.